REAGUJ NA PRZEMOC
Sylwia Czyczyro | 4 kwietnia 2014 | 09:09Nie bądź obojętny! Nie zgadzaj się na przemoc! Nie odwracaj wzroku!
W ramach realizacji zadań związanych z programem przeciwdziałania przemocy w rodzinie Gmina Drezdenko przystąpiła do kampanii profilaktycznej pod tytułem „Reaguj na Przemoc”, która mówi o najmłodszych świadkach przemocy. Eksperci alarmują: w Polsce dzieci są świadkami przemocy znacznie częściej niż w innych krajach Europy! Według danych prof. Barbary Gruszczyńskiej z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warszawskiego dzieje się tak aż w 60 proc. zdarzeń. To znacznie więcej niż np. w Danii (20 proc.) czy Czechach (44 proc.).
Badacze są zgodni: obserwowanie scen bicia, słuchanie wyzwisk i przekleństw w dzieciństwie negatywnie wpływa na dalsze życie człowieka. Mali świadkowie przemocy w przyszłości sami mogą krzywdzić własne rodziny lub wikłać się w toksyczne relacje. Reagowanie na przemoc w społecznościach lokalnych jest kluczowe, by zapewnić młodemu pokoleniu odpowiednie warunki do rozwoju.
Reaguj na przemoc, nie odwracaj wzroku! Tuz obok Ciebie może rozgrywać się wielki dramat. Jeśli nie reagujesz na przemoc, pokazujesz krzywdzonym, że są skazani na życie w niebezpieczeństwie i ciągłym strachu. Przemoc w rodzinie nie jest prywatną sprawą! Sprawcy krzywdzą nie tylko swoje bezpośrednie ofiary. Cierpią także mali świadkowie przemocy. Obserwowanie krzywdy najbliższych powoduje ogromny lęk, nieufność i depresję. Jeśli w Twoim otoczeniu jest dziecko, które ciągle chodzi przygnębione, miewa napady złości i częste bóle brzucha, wagaruje, ucieka z domu i sięga po używki, być może jest świadkiem przemocy we własnym domu. Nie bądź obojętny, okaż mu wsparcie! Dzieci uczą się zachowań rodziców i nabierają przekonania, że działania oparte na przemocy są najskuteczniejszą metodą rozwiązywania problemów. Skrzywdzeni w dzieciństwie częściej popadają w konflikty z prawem, zasilają grupy przestępcze i powtarzają destrukcyjne zachowania rodziców wobec własnych partnerów i dzieci. W ten sposób tworzy się błędne koło przemocy. Możesz je powstrzymać. Od Ciebie zależy, czy zostanie przerwana zmowa milczenia! Miej odwagę pomóc krzywdzonym! Jeśli w Twoim otoczeniu jest rodzina z problemem przemocy, reaguj!
Problem przemocy możesz zgłosić do Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Drezdenku, ul. Marszałkowska 18, w godzinach pracy ośrodka, od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 15.00. Zespół Interdyscyplinarny to profesjonaliści, którzy mogą pomóc (psycholog, policja, pedagog, pracownik pomocy społecznej, służby zdrowia, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych).
Apelujemy o wrażliwość na dramat krzywdzonych i o podejmowanie działań.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Drezdenku