Wiedzy nie można zdobyć na skróty! Pod tym hasłem zostało zorganizowane spotkanie przez uczniów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku
Sylwia Czyczyro | 17 kwietnia 2012 | 11:39
Projekt „AS KOMPETENCJI” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku od października 2009 r. bierze udział w projekcie „AS KOMPETENCJI”, organizowanym przez Uniwersytet Szczeciński w partnerstwie z COMBIDATA Poland Sp. z o. o na terenie województw: zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim.
Uroczyście, na holu szkoły, odbyły się zajęcia pokazowe w ramach projektu „AS KOMPETENCJI”, dwóch grup matematyczno-fizycznych prowadzonych przez opiekunów: p. Edytę Dobrychłop – Amrogowicz oraz p. Wiesława Pietruszaka, wicestarostę powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Licealiści zaprezentowali opracowane projekty edukacyjne oraz prace stworzone w ramach zajęć projektowych. Podkreślili, że wiedzy nie można zdobyć na skróty. Omówili, w jaki sposób prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem metody projektu, jak również narzędzi wspomagających, udostępnionych uczniom w ramach projektu (portal edukacyjny, zestaw sprzętowy). Praca nad projektem przebiega w oparciu o komunikację zdalną m.in. za pośrednictwem portalu projektu poprzez forum i grupy dyskusyjne. Uczniom zapewniono bezpłatny udział w atrakcyjnych zajęciach pozalekcyjnych w zakresie przedsiębiorczości, prowadzonych przez nauczycieli szkół, jak również kadrę dydaktyczną uczelni wyższych. Udział w projekcie umożliwia nabycie umiejętności pracy zespołowej, stosowania wiedzy w praktyce, analitycznego, logicznego i twórczego myślenia. Stanowi inspirację i motywację do wyznaczania celów edukacyjnych, co w przyszłości stanowić może solidną podstawę do podejmowania nauki na wyższych etapach kształcenia oraz do wyboru kierunku przyszłych studiów. Zajęcia dają możliwość wskazania drogi zaspokojenia potrzeb edukacyjnych uczniów, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne ze względu na potencjał rozwojowy. Zgodnie z założeniami realizatorów projektu: Uniwersytetu Szczecińskiego i firmy szkoleniowej Combidata Poland sp. z o.o. taka forma pracy rozwija nie tylko wiedzę i umiejętności z danego obszaru, lecz również zdolności komunikacyjne, a także wykorzystywanie ICT w nauce.
Joanna Błaut
Projekt realizowany przez Uniwersytet Szczeciński w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”